Esti aici: Home Voluntariat

Voluntariat

Voluntariatul este una dintre cele mai frumoase și trainice valori pe care un cetățean le poate oferi comunităţii lui. Dacă pui preţ pe calitatea vieţii tale şi a celor din jurul tău, însemna că deja avem ceva în comun. Toate sunt activităţi în care te-ai putea implica dacă devii voluntar al Asociației ESCU. Astfel, timpul tău liber vă capăta însemnătate, iar orice mică îmbunătăţire a comunităţii în care devii activ va purta amprenta ta.

Eşti interesat? Trimite un e-mail pe adresa: asociatiaescu@gmail.com

Responsabilități:
• Participă în campaniile de promovare a activității și imaginii Asociației ESCU
• Redactează comunicate de presă, texte pentru site-urile asociaţiei, pentru conturile de social media, pentru materialele de promovare ale asociaţiei sau ale proiectelor acesteia etc.
• Sprijină echipa ESCU în organizarea de evenimente (festivaluri, caravane, gale, ateliere, conferinţe de presă, mese rotunde etc.)
• Participare la sesiuni de brainstorming în cadrul echipei
• Contactează mass-media pentru colaborare
• Actualizează bazele de date ale departamentului
• Identifică și scrie despre subiecte inedite (articole, interviuri, studii de caz, reportaje, fotoreportaje) pentru planul editorial al revistei B. Capital, publicație dedicată ambasadelor și misiunilor diplomatice din România.
• Ocazional, traducerea materialelor din engleză în română sau invers
• Menține relațiile cu furnizorii și se ocupă de partea legată de logistică a activitățiilor Asociației ESCU.

Cerințe
• Studii superioare sau în curs de finalizare în domeniul comunicării, marketing, jurnalism, ştiinţe politice, project management.
• Cunoştinţe avansate de limba Engleză (scris/vorbit/citit)
• Bune abilitaţi de redactare a textelor;
• Capacitatea de a prioritiza sarcinile şi responsabilităţile;
• Atenţie la detalii;
• Dorinţa de a învăţa lucruri noi;
• Seriozitate şi respectarea deadline-urilor agreate;
• Creativitate;

Beneficii:
• Adeverință de practică
• Remunerare în funcție de performanță și implicare în proiecte
• Mediu de lucru deschis, transparent, prietenos şi dedicat;
• Program flexibil;
• Suport din partea unei echipe de oameni pasionaţi de ceea ce fac, care să te ghideze şi de la care poţi învăţa; • Oportunităţi de networking;
• Acces la telecomunicaţiile Asociaţiei (telefon fix /mobil, PC şi access la Internet);
• Oportunităţi de dezvoltare profesională şi personală;
• Un CV îmbogăţit;
• Program flexibil – se poate lucra inclusiv de acasă;
• Îndrumare din partea redactorului-şef şi a editorului pentru realizarea articolelor
• Oportunităţi de networking în mediul business, media, instituțional şi ONG din Bucureşti/România;
• Posibilitatea creării unui portofoliu cu articolele pe care le vei publica